انواع پروتز

دسته بندی دیگر پروتز سینه بر اساس شکل ظاهری آن ها انجام می شود. پروتزها از لحاظ شکل به دو دسته گرد و آناتومیکال یا اشکی تقسیم می شوند

پروتز گرد همانطور که از نامش مشخص است سطح بیرونی آن کاملا گرد است و حتی در حالت ایستاده ی بن هم شکل خود را حفظ نموده وبه سمت پایین متمایل نمی شود.این گونه پروتز ها سینه را گرد و برجسته تر نمایش داده وهمچنین بافت نرمی دارد.تغییر سینه در استفاده از این پروتز پس از عمل بسیار مشهود و بارز است.

پروتز اشکی یا آناتومیکال:اگر پروتز اشکی را در دست بگیرید و آن را در حالتی مشابه ایستاده بدن قرار دهید دقیقا مانند برست واقعی تراکم آن رو به پایین و اصطلاحا اشکی قرار میگیرد.این پروتز به خاطر شکل طبیعی و حفظ حالت متعادل بدن بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.پروتز اشکی در افرادی که دارای سینه های نامتقارن،خیلی کوچک و یا کاملا تخت هستند،بسیار مناسب و کاربردی میباشد.

عمل پروتز گذاری سینه

ملاحظات پیش از عمل

– طبق روال اعمال جراحی لازم است یک ماه پیش از عمل از مصرف مواردی که باعث افزایش خونریزی و کاهش سرعت ترمیم زخم میشود خودداری کنید. این موارد شامل مصرف دخانیات یا مشتقات نیکوتین و مشروبات الکلی به دلیل کاهش سرعت ترمیم زخم و مصرف آسپرین، هپارین و سایر داروها، مواد غذایی و گیاهی رقیق کننده خون به دلیل افزایش خونریزی حین عمل می ‌شود..

– در مورد چگونگی قطع داروهای رقیق کننده خون با پزشک خود مشورت کنید.

– در صورت شک به بارداری،پزشک خود را در جریان قرار دهید.

– دستورات قبل از عمل پزشک خود را اجرا کنید.

مراحل عمل پروتز گذاری

این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.در صورتی که عمل فقط پروتز گذاری باشد طول مدت آن در حدود یک ساعت به طول می انجامد.

در مورد محل جایگذاری پروتز دو حالت وجود دارد که جراح با در نظر گرفتن فرم بدن و شرایط پوست و بافت بدن یکی را انتخاب میکند:

1 قرار دادن پروتز بین عضله ی سینه و بافت غده ای سینه(به عبارتی زیر بافت سینه و روی عضله)

در این روش حالت پروتز مشخص تر و نمایان تر است ولی پروتز با حرکت بازو ها در جای خود باقی می ماند.این روش نوع و گنجایش پوست و سینه بررسی می شود

2 قرار دادن زیر عضله ی سینه

قرار گیری پروتز در زیر عضیه ی سینه باعث طبیعی شدن نتیجه ی پروتز گذاری و خمایت بیشتر از پروتز در بروز ضربه ی احتمالی است.در این نوع جایگذاری با حرکت بازو امکان جابه جایی پروتز وجود دارد. در خانم هایی با سینه ی خیلی کوچک به دلیل نبود گنجایش پوستی این روش مناسب تر است.

تیشو اکسپندر یا متسع کننده بافت

در خانم هایی که به دلیل کنسر برست ،کل سینه ی آنها برداشته می شود در صورتی که بدخیمی به غدد لنفاوی رسیده باشد و نیاز به درمان های ثانویه همانند رادیوتراپی داشته باشند نمی توان بلافاصله پس از برداشت سینه پروتز را جایگزین نمود. لذا پوست به اندازی کافی برداشته شده و دیگر امکان جایگذاری پروتز زیر پوست نیست.در این موارد جراح وسیله ای به نام تیشو اکسپندریا متسع کننده ی بافت را زیر عضله ی سینه قرار می دهد. این وسیله مانند بادکنک خالی می باشد که پس از جایگذاری متناوبا در مطب و توسط خود پزشک از طریق مسیری که زیر پوست تعبیه شده است،نرمال سالین استریل داخل آن تزریق شده و با افزایش سایز آن ،عضله گنجایش قرارگیری پروتز را پیدا می کند.

در افرادی که نوع درگیری آنها طبق نظر پزشک اجازه دهد،مقداری از پوست آنها نگه داشته می شود و پروتز بلافاصله در زیر پوست تعبیه می شود.

برش عمل پروتز گذاری

برش این عمل به گونه ای است که جای اسکار هرچه کمتر داشته و در جای با نمای محو قرار بگیرد
به طور تئوری محل های برای برش عمل پروتز گذاری وجود دارد که با توجه به نظر جراح،حالت سینه و اندازهونوع پروتز انتخاب می شود.از جمله:

برش زیر چین پستان:مخفی شدن جای زخم زیر چین سینه و در محل قرار گیری لباس زیر

برش زیر بغل:محو شدن جای زخم در چین های زیر بغل

برش زیر هاله دور سینه(آرئول) :همرنگ شدن تقریبی جای زخم بارنگ هاله سینه

* بطور کلی روش اول بسیار بیشتر از سایرین مورد استفاده قرار می گیرد و جای زخم آن در بهترین نقطه پنهان می شود.ممکن است جراح با توجه به شرایطی از برش های دیگر استفاده نماید.

مراقبت های پس از عمل پروتز گذاری سینه

– عمل پروتز سینه معمولاً با درد کم و دوره نقاهت کوتاه می باشد.

– کاهش ورم و کبودی سینه می ‌توان از کمپرس سرد و گرم با دمای کنترل شده استفاده کرد. به این صورت که متناوبا هر ۱۰ دقیقه استراحت کوتاهی به پوست بدهید.

– تا یک ماه پس از جراحی از از مصرف دخانیات اجتناب کنید.

– از بلند کردن یا حرکت دادن هرگونه وسایل سنگین تا ۱۲ هفته جلوگیری کنیم.

– ممکن است پس از چند هفته همچنان درد قفسه سینه داشته باشیم که نشان دهنده ترمیم است.

– پس از جراحی از خوابیدن روی شکم و پهلو تا مدتی اجتناب کنید. چرا که باعث جابجا شدن پروتز و بد فرم شدن سینه ها پس از تثبیت جای پروتز ها میشود.

– سوتین طبی خود را همیشه استفاده کنید . حرکاتی آهسته در دستها مانند بالا و پایین بردن در جهت رفع اسپاسم و ورم انجام دهید.

سوالات متداول در مورد عمل پروتز گذاری

امکان شیردهی پس از پروتز گذاری؟

در روشهای با توجه به برش زیر سینه، دستکاری نشدن هاله سینه و و نکته بسیار مهم دیگر قرار گیری پروتز پشت بافت سینه امکان شیردهی پس از عمل را فراهم می کند و تداخلی ایجاد نمی کند.

امکان ایجاد سرطان سینه پس از پروتزگذاری؟

تاکنون موارد قطعی از ایجاد سرطان سینه یا سایر بیماریهای سیستمیک در ارتباط با پروتز گذاری در خانم ها ثبت نشده است. نگرانی از عدم تشخیص به موقع سرطان به دلیل عبور ندادن پرتوها از ‏پروتز نیز با استفاده از ماموگرافی برطرف شده است

جهت مشاهده اطالاعات بیشتر درباره پروتز کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست