جراحی اصلاح فرورفتگی نوک سینه

فرو رفتگی نوک سینه مشکلی است که برخی به طور مادرزادی به همراه دارند و در زمان بلوغ به وجود آن پی می برتد و برخی پس از بارداری در آنها ایجاد می شود. دلیل اصلی آن این است که مجاری سینه که شیر را از غدد به نوک سینه منتقل می کنند به اندازه سایر بافت سینه رشد نکرده و کوتاهتر هستند و موجب کشیده شدن نوک سینه به داخل شده اند. این مسئله ممکن است در میانسالی به دلیل وجود کیست، یائسگی و یا گشاد شدن مجاری شیری در طی چند بار شیردهی به وجود بیاید

با توجه به ظاهر نوک سینه میتوان درجه فرو رفتگی را تشخیص داد .در برخی از افراد ممکن است این فرورفتگی در یک سمت وجود داشته باشد و همین عامل باعث متمایل شدن نوک سینه به همان طرف بشود. در بالاترین درجه از فرورفتگی،نوک سینه کاملا به داخلل کشیده شده و ممکن است اصلا دیده نشود. حدود ۱۰ درصد از زنان مشکل فرو رفتگی نوک سینه را با خود به همراه دارد همچنین الهی است که می تواند در سینه ی مردان نیز رخ دهد.

فرو رفتگی نوک سینه در صورتی که با درد همراه نباشد عموماً باعث نگرانی نیست اما فرورفتگی که به صورت یکباره به وجود بیاید و با خروج ترشحات و درد داخلی و همراه داشته باشد حتماً باید سریعاً توسط پزشک معاینه شده و اقدامات تشخیص به موقع در مورد آن انجام شود چرا که ممکن است است احتمال سرطان سینه وجود داشته باشد.

*نکته قابل توجه این است که انجام جراحی جهت اصلاح فرو رفتگی نوک سینه به دلیل قطع شدن کانال های شیری به منظور رفع عامل ایجاد کننده فرورفتگی به احتمال بسیار زیاد توانایی شیردهی مجدد از سینه دیگر وجود نخواهد داشت.

درجات فرورفتگی نوک سینه

فرورفتگی نوک سینه با توجه به درجه و شدت آن می‌تواند با روشهای جراحی و یا غیر جراحی درمان شود. فرورفتگی نوک سینه درجات مختلفی دارد که به شرح زیر می باشد:

  • فرو رفتگی سطحی که به سادگی خارج می‌شود و در صورت درمان صحیح توسط پزشک قدرت و توانایی شیردهی در فرد حفظ خواهد شد.
  • فرو رفتگی سطح متوسط که خارج می شود اما به سختی این اتفاق صورت می گیرد. در این شدت از فرورفتگی جراح به وسیله ی مکش و بدون جراحی فرورفتگی را درمان میکند اما احتمال آسیب به مجاری شیری و توانایی شیردهی وجود دارد.
  • در فرو رفتگی شدید که نوک سینه دیده نمی شود. تنها راه درمان جراحی است و با رفع دلیل ایجاد کننده یا همان قطع مجاری شیری کوتاه می‌توان نوک سینه را در جایگاه مناسب قرار داد. شدت فرورفتگی و مهارت جراح در حفظ توانایی شیردهی فرد موثر می باشد.

برش جراحی

جراحی نوک سینه با برش نیم دایره‌ای در مرز بین هاله سینه و سینه کنارو زدن آن آغاز می‌شود. و پس از آزادسازی نوک سینه به طوری که کمترین اسکار ممکن بر جای بماند دوخته و ترمیم میشود. اسکار زخم این برش کاملاً پوشیده می شود و جای نگرانی از نمایان شدن آن وجود ندارد.

نقاهت پس از عمل

  • این جراحی یک عمل سبک بوده و شما پس از آن می توانید فعالیت های سبک و روزمره خود را انجام دهید نوک سینه تا حدود یک هفته درد و کبودی دارد که با مصرف دارو قابل تحمل است و پس از آن به طور کامل رفع میشود.
  • تورم عمل در هفته اول به گونه‌ای است که نوک سینه تا حدودی از مکان طبیعی بیرون تر است لذا پس از گذشت دوره نقاهت به شکل طبیعی باز می گردد.
  • پس از دو هفته می ‌توانید ورزش سبک را شروع کرده و از حدود یک ماه بعد ورزش سنگین را با احتیاط انجام دهید.

      * تیم تخصصی هستیا کلینیک*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست