پیشانی ناندرتال

پیشانی ناندرتال

پیشانی به عنوان بخشی که یک سوم چهره را در بر می گیرد یکی از ابزارهای مهم تاثیر گذار در زیبایی چهره می باشد. پیشانی از بالا با وسیله خط رویش موی سر در قسمت پایین توسط برامدگی استخوان اسکلت صورت که زیر ابرو ها قرار گرفته مشخص می شود. در طرف دیگر نیز برآمدگی‌های قسمت گیجگاهی محدوده پیشانی و شقیقه را مشخص می نمایند. در قسمت استخوان پیشانی برآمدگی ها یا فرورفتگی هایی وجود دارد که سبب ناهنجاری و یا ظاهر غیر متعارف در چهره ی فرد خواهد شد. اصطلاحاً به این نوع پیشانی که با برجستگی استخوان زیر ابرو ها و نیم رخ با شیب غیرمتعارف همراه است پیشانی ناندرتال گفته می شود. این و مسائل در پیشانی سبب میشود ظاهر کلی چهره ما تحت تاثیر آن قرار بگیرد. درمان پیشانی ناندرتال با توجه به شدت آن با روشهای جراحی و غیر جراحی امکان پذیر می باشد.

پیشانی ناندرتال

علت ایجاد پیشانی ناندرتال

علت ایجاد بستر برجستگی بر روی قسمتی از پیشانی تا حدود زیادی ژنتیک فرد و سوابق فامیلی بستگی دارد. مسائل جانبی نظیر اونها، بیماری ها، داروها و … می توانند در ایجاد این ظاهر پیشانی با شیب و برجستگی غیر متعارف تاثیر گذار باشند. به عنوان نمونه:

– آکرومگالی یا رشد بیش از حد استخوان ها در نتیجه تولید بیش از حد هورمون رشد

– افزایش سلول های مغز استخوان در پی کم خونی شدید

– استفاده از داروهای ضد تشنج در دوران حاملگی

درمان های اصلاح پیشانی

راهکارهای درمانی و یا جراحی در اصلاح پیشانی در افراد با فرم های مختلف پیشانی متفاوت می باشد. اشکال مختلف پیشانی مانند: برجستگی پیشانی، بلندی بیش از حد پیشانی، نداشتن تحدب طبیعی و صاف بودن پیشانی، برآمدگی بیش از حد استخوان زیر ابرو یا پیشانی ناندرتال

در همه فرم های نام برده شده می توان از راهکارهای اصلاحی فرم پیشانی استفاده نمود.
در فرم پیشانی ناندرتال استخوان زیر ابرو به طور غیر طبیعی و شدیدی دچار بیرون زدگی شده است .این فرم سبب ایجاد گودی یا فرورفتگی در قسمت بالاتر و میانی پیشانی میشود و در نیم رخ فرم پیشانی مقعیر به نظر می رسد. علاوه بر این بیرون زدگی استخوان پیشانی درقسمت ابروها سبب ایجاد چهره اخمو و ناراحت در افراد می‌شود همچنین از زیبایی چشم ها نیز کاسته خواهد شد.

درمان پیشانی ناندرتال

درمان این فرم از پیشانی وابسته به شدت آن متفاوت بوده و با روش های جراحی و غیر جراحی انجام می پذیرد.

درمانهای غیر جراحی

در افرادی که شدت و میزان برجستگی استخوان زیر ابرو و فرورفتگی قسمت میانی پیشانی کم باشد می توان از روش های غیر جراحی مانند تزریق ژل، فیلر و یا چربی استفاده نمود. در این افراد با تزریق مواد پرکننده در نواحی فرو رفته می توان تا حدود زیادی اختلاف سطح به وجود آمده را پوشش داد.

درمان جراحی

در افرادی با میزان برآمدگی زیاد پیشانی لازم است از روش های جراحی مانند تراش استخوان پیشانی و یا گذاشتن ایمپلنت استفاده نمود.

نحوه انجام جراحی پیشانی ناندرتال

– بیمار پس از انجام آزمایش ها و اسکن قسمت پیشانی برای تعیین ضخامت استخوان روی سینوس ها مذاکره با پزشک معالج آماده جراحی میشود. در روز جراحی پس از القای بیهوشی عمومی و فراهم آوردن محیط استریل جراحی شروع خواهد شد.

– برای تراش استخوان و یا جایگذاری ایمپلنت معمولاً برشی در قسمت رویش مو ایجاد می شود. انتخاب این محل برای ایجاد برش به دلیل دور از دید بودن جای برش جراحی می باشد.

– پس از ایجاد برش و جداسازی پوست و بافت پیشانی از استخوان مراحل بعدی مانند تراش تغییر شکل در برجستگی ها و فرورفتگی های پیشانی انجام میشود. در صورت وجود فرورفتگی خیلی شدید که با اصلاح برجستگی پیشانی برطرف نشود می توان از ایمپلنت هایی برای پر کردن گودی ها و یا تزریق مواد پرکننده به منظور تکمیل نتیجه جراحی استفاده نمود.

– پس از رسیدن به نتیجه مورد نظر بافت ترمیم شده و محل زخم پانسمان می گردد.

ملاحظات پیش از انجام جراحی پیشانی ناندرتال

– پیش از انجام این جراحی حتماً با پزشک معالج خود در مورد نتیجه جراحی به یک دید یکسان و واضح برسید.

– حداقل دو هفته پیش از انجام جراحی از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی خودداری نمایید.

– مصرف داروهای ضد انعقاد و رقیق کننده خون مانند آسپرین و وارفارین را تحت نظارت پزشک متوقف نمایید.

– پزشک خود را از بیماری های خود آگاه نمایید.

– اگر در سلامت کامل روان نبوده و یا دچار وسواس هستید از انجام این جراحی تا رسیدن به حالت نرمال روحی خودداری نمایید..

مراقبت های پس از جراحی پیشانی ناندرتال

– درد و تورم و کبودی پس از عمل طبیعی میباشد و پس از مدتی رفع خواهد شد.

– در صورت تراش استخوان پیشانی ممکن است درد زیادی را تحمل کنید.

– در چند روز ابتدایی پس از جراحی از فین کردن و فشار آوردن به سر، صورت و سینوسها بپرهیزید.

– ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از عمل با توجه به نظر پزشک مجاز به استحمام هستید. اما در نظر داشته باشید و خشک و تمیز نگه داشتن برای پیشگیری از عفونت ضروری است.

– کنترل تورم از کمپرس آب سرد استفاده نمایید.

– برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی حداقل تا یک ماه از مصرف دخانیات پرهیز کنید.

شما می توانید از لیزر چند کاری که فوتونا به منظور رفع جای اسکار جراحی ترمیم پیشانی استفاده نمایید. کلینیک زیبایی هستیا لیزر چندکاره فوتونا که یکی از بهترین لیزر های جوانسازی در جهان می باشد برای رفع خط بخیه به شما ارائه می نماید.