جراحی اپی کانتال یا درشت کردن چشم

 جراحی اپی کانتال یا درشت کردن چشم

جراحی اپی کانتال مانند جراحی های دیگر یک جراحی شناخته شده نمی باشد. به همین دلیل در ابتدا تعریف دقیقی از این جراحی به شما ارائه می نماییم. جراحی اپی کانتال چشم ،یک جراحی زیبایی درمانی با هدف درشت کردن چشم می باشد. این عمل با افزایش زاویه داخلی چشم و رفع افتادگی پلک سبب بزرگ شدن چشمان کشیده و باریک می شود. در یک توضیح کوتاه علمی این گونه می توان گفت که به دلیل تفاوت آناتومی در چشم های کشیده یک لایه یا به عبارتی چین اضافه در قسمت داخلی چشم به نام اپی کانتوس وجود دارد. در جراحی اپی کانتال، اپیکانتوپلاستی یا جراحی چشم آسیایی  این چین اضافه برداشته شده و سبب تعدیل حالت کشیدگی چشم خواهد شد.

در بسیاری از موارد مراجعین اطلاعات دقیقی در مورد شباهت ها و تفاوت های عمل اپی کانتال و بلفاروپلاستی ندارند. این دو جراحی از نظر هدف، نتیجه عمل، دوره بهبودی، شیوه جراحی و… شباهت ها و تفاوت هایی دارند که در ادامه به توضیحات آن می پردازیم.

اپی کانتال یا درشت کردن چشم

روند جراحی اپی کانتال یا اپیکانتوپلاستی

پس از گذراندن معاینات و آزمایش های مخصوص چشم و انتخاب متخصص جراحی پلاستیک با مهارت به سراغ انجام این جراحی می رویم.جراحی اپی کانتال یا اپیکانتوپلاستی فقط برداشتن چین اضافه داخلی چشم می باشد. اما به دلیل اینکه در اکثرافراد با چشم شرقی و یا کشیده ،کوچک بودن زاویه داخلی چشم با افتادگی پلک بالا همراه است این عمل بصورت ترکیبی با بلفارو پلاستی پلک بالا انجام می شود.

– در روند جراحی اپی کانتال و بلفاروپلاستی برش هایی جراحی در گوشه داخلی چشم و پلک بالا ایجاد می شود.

– پس از جداسازی بافت ها لایه یا چین داخلی چشم برداشته می شود.

– قسمت اضافه پوست پلک بالا پس از جداسازی از بافت زیرین حذف و خارج خواهد شد.

– همچنین در صورت وجود پف چشم و چربی زیر پوست با خارج کردن چربی می ‌توان سبب کاهش پف چشم شد.

با برداشتن چین داخلی چشم، زاویه داخلی چشم بیشتر شده و با برداشت پوست پلک بالا افتادگی پلک برداشته می شود. در نهایت ادغام نتیجه این دو تکنیک سبب درشتی چشم خواهد شد.

بیهوشی عمل اپیکانتوپلاستی

همانطور که میدانید انتخاب نوع بیهوشی به عوامل مختلفی مانند: میزان مداخله لازم در حین جراحی، نظر جراح، نظر پزشک بیهوشی، نظر شخص مراجع و وضعیت بدنی وی می باشد. در حالت معمول جراحی اپیکانتوپلاستی با بیهوشی عمومی انجام می شود. اما در مواردی خاص ممکن است استفاده از بی حسی موضعی توصیه شود.

تفاوت جراحی اپی کانتال و کانتوپلاستی

جراحی کانتوپلاستی نیز یکی از جراحی های زیبایی چشم می باشد که همانند اپی کانتال با هدف افزایش سایز چشم انجام می شود. در مقاله جراحی کانتوپلاستی به طور کامل و جامع در مورد این عمل توضیح داده ایم. به طور خلاصه برای مقایسه این دو جراحی می توان گفت که جراحی کانتوپلاستی در گوشه ی خارجی چشم و جراحی اپی کانتال در گوشه داخلی چشم و عموماً به همراه بلفاروپلاستی انجام میشود.

در جراحی کانتوپلاستی با ایجاد برش در بخش خارجی چشم زاویه خارجی اصلاح می‌شود. همچنین از هدفهای دیگر انجام این جراحی رفع عدم قرینگی چشم ها می باشد.

ملاحظات قبل از جراحی اپی کانتال یا کانتوپلاستی

– استفاده از هرگونه دخانیات را حداقل از دو هفته پیش از عمل متوقف نمایید.

– حتماً قبل از اقدام به عمل از پزشک چشم مشاوره دریافت کنید.

– پیش از عمل مصرف ضد انعقاد ها و رقیق کننده های خون مانند آسپرین و وارفارین را تحت نظر پزشک متوقف کنید.

– از مصرف مشروبات الکلی پرهیز نمایید.

– ترجیحاً از دو روز قبل از عمل از انجام آرایش های چشم بپرهیزید. چرا که باقی مانده خیلی اندک آنها بر روی پوست امکان ایجاد عفونت را بالا میبرد.

– حتماً ۶ تا ۸ ساعت پیش از عمل ناشتا باشید.

مراقبت های پس از عمل اپی کانتال

به دلیل حساسیت بالای چشم و امکان غیر قابل برگشت بودن عوارض چشمی، نکات و مراقبت های پس از عمل را به دقت انجام دهید.

– برای کنترل تورم و کبودی در پلک تا سه روز اول از کمپرس سرد استفاده نمایید. توجه داشته باشید استفاده از کمپرس سرد قواعد مشخصی دارد. به عنوان مثال استفاده از کمپرس سرد را به صورت متناوب و ۱۰ دقیقه در هر ساعت انجام دهید و کمپرس را در ارتباط مستقیم با پوست خود قرار ندهید. پس از سه روز می توانید از کمپرس یا حوله گرم استفاده کنید.

– بخیه های این عمل در عکس در موارد غیر جذبی بوده و یک هفته تا ۱۰ روز پس از جراحی باید برای کشیدن آن ها مراجعه نمایید.

– پس از سه روز می توانید حمام کنید اما به محل بخیه فشار وارد نکرده وپس از آن بخیه را خشک نگه دارید.

– ایجاد حالت تاری دید و درد و سوزش در روزهای ابتدایی پس از عمل طبیعی میباشد و جای نگرانی وجود ندارد.

– معمولاً برای جلوگیری از عفونت چشم و خشکی آن قطره و آنتی بیوتیک تجویز می شود. حتماً دارو ها را به دقت در زمان مشخص استفاده نمایید.

– پس از پنج روز می ‌توانید فعالیتهای روزانه و کار خود را انجام دهید.

– رفع ورم ها سه تا چهار هفته و رفع کامل تورم و جای‌زخم با توجه به فیزیولوژی بدن هر فرد ممکن است تا ۶ ماه زمان ببرد. استفاده از پماد های ترمیم کننده به رفع جای بخیه کمک میکند.

– حداقل تا دو ماه از انجام ورزش های سنگین پرهیز کنید.

جای بخیه عمل اپی کانتال

اسکار ناشی از عمل اپی کانتال معمولاً ظریف ودور از دید می باشد. میزان اسکار باقی مانده از این جراحی به طور مستقیم در ارتباط با ظرافت کار جراح و همچنین روند ترمیم زخم بدن فرد می باشد. با استفاده از کرم های ترمیم کننده می ‌توان به کاهش خط بخیه کمک نمود.

رفع جای بخیه عمل کانتوپلاستی با لیزر فوتونا

کلینیک زیبایی هستیا مفتخر است لیزر فوق العاده و چندکاره ی فوتونا که بارها به عنوان بهترین لیزر جهان شناخته شده است را به عنوان راهکاری برای رفت اسکار جراحی به شما عرضه کند. شما می توانید بدون نگرانی از خط باقیمانده از برش جراحی نسبت به انجام آن اقدام نمایید.