درمان ماه گرفتگی یالکه های شرابی مادرزادی بالیزر فوتونا

خانه مقالات

ماه گرفتگی (Birthmarks) یا (port wine) یا خال مادرزادی، لکه‌های قرمز، قهوه‌ای، بنفش و یا آبی رنگی هستند که معمولا روی صورت و یا بدن نوزادان در بدو تولد دیده می‌شود و آن‌ها را تا آخر عمر همراهی می‌کنند. ماه گرفتگی نام یک بیماری پوستی است که در آن لکه‌هایی روی پوست در هنگام تولد یا پس از تولد ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند بسیاری از رنگ‌های مختلف، از جمله قهوه ای، صورتی تیره، سیاه و سفید، آبی رنگ پریده، صورتی، سفید، قرمز، یا بنفش را روی پوست ایجاد نماید.
برخی معتقدند این خال‌های مادرزادی یا اصطلاحا ماه گرفتگی‌ها فقط درسطح پوست ایجاد لکه‌های رنگی می‌کند. اما برخی دیگر معتقدند این بیماری در سطح پوست منتشر شده و به سطوح زیرین پوست راه می‌یابد و لایه های زیرین رانیز درگیر میکند.

در ماه‌گرفتگی های ناحیه صورت، لکه‌ها به تدریج ضخیم‌تر می‌شوند و برجستگی‌های بادکنکی شکل عروقی و دیگر اختلالات عروقی نیز ظاهر می‌شوند و کم کم منطقه درگیر بزرگ‌تر و زمخت می‌شود. استخوان‌ها بزرگ‌تر از سمت مقابل شده و دندان درآوردن نیز زودتر رخ می‌دهد و اگر گستردگی ضایعات به اندام‌های بیمار (دست‌ها یا پاها) رسیده باشد، این اعضا ممکن است بزرگ و ضخیم و بدشکل نیز شوند.بهمین دلیل بسیاری معتقدند بهترین زمان درمان ماه گرفتگی نوزادی است.

روش‌های از بین بردن ماه گرفتگی

روش‌های گوناگونی برای از بین بردن ماه گرفتگی وجود دارد که پزشک بهترین روش را با توجه به نوع، اندازه و محل لکه و عامل‌های دیگر انتخاب می‌کند. لیزر درمانی یکی از بهترین و کم عارضه ترین روشهای درمان ماه گرفتگی است. دستگاه لیزر فوتونا با طول موج ان وی یگ میتواند به درمان ماه گرفتگی بپردازد.

لیزر فوتونا برای درمان ماه گرفتگی نزدیک به سطح پوست، مانند خال‌های لکه شرابی، به کار برده می‌شود. این عمل برای تمام گروه‌های سنی مناسب است. از نور لیزرفوتونا برای کوچک کردن یا جلوگیری از رشد لکه استفاده می‌شود،اشعه ان دی یگ فوتونا جذب عروق خونی میشود و بدین ترتیب باعث انسداد و ازبین رفتن عروق زاید که تولید ماه گرفتگی کرده اندمیشود. معمولاچندین جلسه لیزر درمانی باید انجام شود تا نتیجه بهینه به دست آید.

در لیزر فوتونا متلاشی شدن رگ‌های خونی پس از رسیدن به دمای ۶۰ یا ۷۰ درجه شروع می‌شود و رنگدانه‌های اضافی نیز شروع به تجزیه شدن می‌کنند تا آن‌قدر کوچک شوند که سلول‌های گندیده‌خوار بدن بتوانند آنها را از محل فعلی دور کنند. مدت و شدت درمان به قدمت و بزرگی ماه گرفتگی بستگی دارد، اما در مجموع بهبود قابل توجهی پس از همان جلسه نخست در بسیاری از بیماران دیده می‌شود.ولی برای درمان کامل تر به جلسات لیزر بیشتری نیاز هست. کلیه ی مراحل تشخیص و درمان توسط تیم متخصص کلینیک هستیا انجام میگیرد.

ماه گرفتگی

بازم خوندنی داریم